UDDANNELSE

Første Fasttrack-hold i mål

Det allerførste uddannelsesforløb er afsluttet – og evalueringerne fra deltagerne er overvældende.

Fasttrack – et koncentreret uddannelsesforløb, der flytter faglighed og mennesker

Først i april 2025 afsluttede Revisorgruppen Danmark sit første Fasttrack-forløb. På knap 1 år er en gruppe ambitiøse unge mennesker gået fra at være nye, spirende trainees til at stå med en solid faglig og praktisk værktøjskasse, der giver dem de bedste forudsætninger for at bidrage til de mange spændende arbejdsopgaver hjemme på kontoret.

Fasttrack-forløbet blev skabt for at favne de talenter, der har erfaring eller uddannelse fra andre områder, og som har brug for en praktisk og virkelighedsnær indgang til revisorfaget.

Er missionen lykkes? I høj grad!

Underviser Nicolaj Mørup fortæller:

“Vi står tilbage med nogle unge mennesker, der har taget et kvantespring – både fagligt og personligt – på under 1 år. Fasttrack er en praktisk og fortrolig øvebane, hvor man får plads til at stille de ”dumme” spørgsmål. Holdet er tilpas lille til, at det er svært at gemme sig – og netop derfor sikrer vi, at alle får noget med hjem.”

Billede af trainees på Fasttrack-forløb

Læring, der virker – i virkeligheden

Forløbet er bygget op omkring en kombination af teori og praksis. Deltagerne arbejder med cases, der ligner de problemstillinger, de møder i det daglige arbejde. Det skaber en konkret forståelse og gør læringen brugbar med det samme.

”Der er en god balance mellem teori og praksis, og vores cases er baseret på dilemmaer fra virkeligheden. Det har givet mig en god forståelse for, hvordan jeg omsætter viden til værdi i mit arbejde,” forklarer Marie.

For Alex Skovgaard Bils, der er revisortrainee hos Albjerg, har Fasttrack givet overblik og sikkerhed i det daglige arbejde:

“Vi har fået en god grundviden, som man kan bruge i praksis og bygge videre på. Jeg er blevet opmærksom på, hvor jeg skal holde tungen lige i munden – det har givet mig mange gode refleksioner ift. min arbejdsdag.”

Billede af koncentrereret revisortrainee

Vi står tilbage med unge mennesker, der har taget et kvantespring – både fagligt og personligt – på under 1 år. Fasttrack er en praktisk og fortrolig øvebane, og holdet er tilpas lille til, at det er svært at gemme sig. Netop derfor sikrer vi, at alle får noget med hjem.

Billede af trainees på Fasttrack-forløb

Mennesker før karakterer

En af grundtankerne bag Fasttrack er, at faglig udvikling ikke behøver at blive målt i karakterer. Det handler om mennesker og potentiale. Derfor bliver deltagerne vurderet som en helhed og ikke kun på papiret.

”Vores tilgang til evaluering er mere en helhedsvurdering, hvor vi evaluerer både på det faglige niveau og på det personlige engagement og indsats. Det giver både mentorer og deltagere et langt bedre og mere nuanceret billede af indsatsen, end en karakter nogensinde vil kunne gøre,” forklarer underviser Nicolaj Mørup.

Billede af underviserne Casper og Nicolaj

Undervisere, der gør en forskel

Undervisningen på Fasttrack er blevet varetaget af den stærke underviserduo Casper Lindemose fra RGD og Nicolaj Mørup fra Partner Revision. De har valgt at sætte barren højt – både fagligt og menneskeligt. De har samtidig formået at skabe et læringsrum, hvor der er plads til nysgerrighed, fejl, udvikling og humor.

Undervisningen var alt andet end tør og traditionel. Casper og Nicolaj er nærværende, engagerede og gode til at møde os i øjenhøjde. Man kan mærke, at de virkelig brænder for at lære fra sig,” fortæller Alex.

Med en uformel tone og en høj grad af involvering har underviserne motiveret deltagerne til aktivt at deltage og turde stille spørgsmål – også de "dumme" af slagsen. Det har skabt en tryghed, som mange af deltagerne fremhæver som en af nøglefaktorerne bag deres store udbytte.

Underviserne har flere gange understreget, at man som revisor ikke skal vide alt på forhånd. Det er okay at være i tvivl og sige til kunden, at man vender tilbage med et svar. Det har faktisk været en ret god ’aha-oplevelse’,” fortæller Marie.

Der er en god balance mellem teori og praksis, og vores cases er baseret på dilemmaer fra virkeligheden. Det har givet mig en god forståelse for, hvordan jeg omsætter viden til værdi i mit arbejde.

Mere end faglig udvikling

Ud over det faglige har Fasttrack-forløbet også haft en vigtig social dimension. Mange af deltagerne nævner netværket som en stor gevinst, og at det tætte fællesskab har gjort det lettere at udvikle sig – også personligt.

“Jeg har lært mange nye mennesker at kende – det er rart at have nogen at række ud til, hvis man har brug for hjælp,” siger Alex.

Marie supplerer:

”Jeg er ret introvert, men de skiftende grupper sørger for, at vi arbejder på kryds og tværs, og på den måde lærer man at arbejde sammen med flere forskellige. Det har helt klart givet mig mere mod på det sociale.”

Klar anbefaling

Fasttrack er et alternativ til den klassiske vej ind i revisionsbranchen – og deltagerne tøver ikke med at anbefale det til andre:

Helt klart! Jeg har allerede anbefalet det til partnere på mit kontor. Især hvis de nye medarbejdere ikke har kendskab til RGD-værktøjerne, er det oplagt,” siger Yusuf Yasar, der til dagligt arbejder som trainee hos RSM.

Marie tilføjer:

“Man skal ikke lade sig skræmme væk, selvom man ikke har samme baggrund som de andre. Man lærer enormt meget – både fagligt og personligt.”

Billede af undervisere og elever efter endt forløb

Fasttrack er kommet for at blive

Succesen med det første Fasttrack-forløb taler for sig selv – og vi glæder os over, at rejsen ikke slutter her. Allerede til september gentager vi forløbet, og vi ser frem til at byde en ny gruppe deltagere velkommen til et intenst og udviklende forløb.  

Hvis du har spørgsmål til Fasttrack-forløbet, kan du kontakte uddannelseschef Anja Offenberg.